Zwyciężam każdego dnia

Mateusz jest aktywnym zawodowo fizjoterapeutą, pracuje w sklepie medycznym Sport i Rehabilitacja. Wiele zadań załatwia przez telefon i wielu rozmówców nawet nie wie, że rozmawia z osobą z czterokończynowym porażeniem. Ma wiele pasji i marzeń, które realizuje każdego dnia. Pochodzi z małej miejscowości, ok. 70 km na południe od Warszawy a obecnie samodzielnie wynajmuje mieszkanie w Koninie i wiedzie zwyczajne życie, o które sam zawalczył.

Mateusz pracuje w sklepie medycznym jako fizjoterapeuta-sprzedawca w Koninie, w centralnej Wielkopolsce. Jest wykwalifikowanym pracownikiem, który studiował na Akademii Medycznej w Łodzi, jednak ze względu na wypadek na drugim roku studiów, musiał przerwać naukę. Choć wypadek nie był z jego winy, co jednoznacznie stwierdzone zostało w raporcie policyjnym, dla Mateusza była to chwila, która odmieniła całe jego życie.

Po wypadku Mateusz od samego początku podjął walkę o swoje życie. Wierzył, że rehabilitacja przyniesie ogromne korzyści. Codziennie ćwiczył po 5 godzin. Jak sam wspomina: "wpadłem w wir rehabilitacji, chciałem ćwiczyć jak najwięcej bo wierzyłem, że będę sprawny. Miałem obszerne obrażenia - praktycznie przerwany rdzeń, ruszałem tylko barkami. Ale była we mnie nadzieja, że po szoku rdzeniowym wszystko minie."

Jednak po dwóch latach intensywnej rehabilitacji i bardzo powolnych postępach, Mateusz postanowił po raz drugi zawalczyć o siebie. W 2012 roku znów zaczął studia tym razem na Wyższej Szkole Radomskiej i kontynuował fizjoterapię. Ciągła chęć walki i wytrwałość w rehabilitacji sprawiły, że od leżenia i ruszania wyłącznie barkami, Mateusz jest w stanie samodzielnie siedzieć, jeść, jeździć na wózku i wykonywać podstawowe czynności życia codziennego.

Po roku studiów Mateusz zaczął poszukiwać czegoś więcej -pracy. Jednakże ze względu na poziom niepełnosprawności i posiadanie stałego świadczenia nie mógł dostać stażu. "Przypadkiem w PCPR mama zobaczyła plakat o Akademii Życia i zadzwoniła do Konina. Pamiętam, to był piątek i ostatnia tura rekrutacji. Jeśli chciałem mieć szanse dostania się, musiałem w poniedziałek stawić się na rozmowie. Fakty były takie, że na pół roku trzeba się przeprowadzić do Konina i ... przyjechałem i dostałem się." - wspomina Mateusz z uśmiechem na ustach i przyznaje, że priorytetem dla niego była możliwość odbycia stażu zawodowego, na co miał szansę po skończeniu Akademii.

Obok szczęścia rodziny pojawiła się także obawa i tęsknota za Mateuszem. Po trzech latach codziennej opieki, nagle wyjechał na pół roku.

"Dla osoby, dla której nawet podniesienie kubka jest codzienną walką, Akademia Życia była wyzwaniem. Mam ponad 70% porażonego ciała i samo utrzymanie równowagi jest pewnego rodzaju zwycięstwem. Jestem przyzwyczajony do pracy nad sobą i bardzo wiele nauczyłem się w Akademii: umiem zakładać buty, szybciej się ubieram, samodzielnie korzystam z toalety i wiele więcej... to dzięki treningom." Dziś Mateusz mieszka nadal w Koninie. Wynajmuje mieszkanie i w miarę samodzielnie wykonuje wszystkie codzienne czynności. Dlaczego postanowił zostać? Miasto oferuje wiele atrakcyjnych zajęć i warsztatów dla niepełnosprawnych: "Nawet po pracy mam możliwość uprawiania sportów: basen, koszykówka (choć nie mogę grać, to uczestniczę w treningach), aktywna rehabilitacja, jest wiele dróg, gdzie mogę jeździć rowerem" - mówi rozmarzony Mateusz. Ale największym zrealizowanym w ostatnim czasie, marzeniem Mateusza jest lot na paralotni - "W powietrzu dostaje się takiego, nie wiem jak to nazwać...kopa władzy nad sobą, nie ma żadnych barier ani ograniczeń. Sam decyduję, gdzie polecieć i na jak długo, jestem wolny! Nawet osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności może poczuć swobodę i rozwinąć skrzydła". Udział w projekcie, realizowanym przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ "Rozwiń skrzydła", dał możliwość Mateuszowi spełnić swoje marzenie.

Mateusz przeszedł długą i ciężką drogę w swoim życiu. Musiał pogodzić się z wydarzeniami, które niejednego by załamały. On jednak wytrwale i z nadzieją w sercu, pracuje każdego dnia nad sobą samym i swoimi słabościami. Akademia Życia pomogła mu udoskonalić to, co już umie i pomóc rozwijać się dalej, a także spełniać kolejne marzenia. "Jeśli uświadomisz sobie, że musisz być coraz lepszym i się rozwijać, bo masz dwa wyjścia -albo przegrać na starcie albo zwyciężać każdego dnia - to musisz wybrać. Ja wybrałem drogę przyjemną, mimo wielu problemów i bólu i dążę do szczęścia, bo tak naprawdę jest na wyciągnięcie ręki". - kwituje Mateusz.

W spełnianiu marzeń wszystkim, którzy chcą w życiu osiągnąć szczęście pomaga AKADEMIA ŻYCIA - innowacyjny projekt, w którym osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą w sferze społecznej, zawodowej i ekonomicznej uczyć się samodzielności. Pod okiem trenerów niezależnego życia, terapeuty, psychologa, caoch’a i wielu innych specjalistów wykonują codzienne czynności i realizują swoje plany zawodowe. Jest to szansa dla każdego młodego człowieka, kto chce w przyszłości żyć samodzielnie, mieć pracę i hobby.

W każdej turze AKADEMII bierze udział 8 osób, które na pół roku przyjeżdżają do Konina i zamieszkują w mieszkaniach specjalnie dostosowanych do osób z niepełnosprawnością ruchową. Każdy uczestnik realizuje indywidualny plan dostosowany do swoich potrzeb i stopnia niepełnosprawności (w tym m.in. nauka: pokonywania przeszkód architektonicznych, zarządzania własnym budżetem, wykonywania czynności dnia codziennego, poruszania się miejską komunikacją, udział w zajęciach aktywnej rehabilitacji, zajęcia indywidualne z coach’em, nauka języka obcego i udział w indywidualnie dobranych szkoleniach zawodowych).Udział w projekcie jest bezpłatny, dzięki finansowaniu przez Fundacje Velux i wsparciu lokalowym Miasta Konin. Uczestnicy kupują jedynie produkty żywnościowe.

AKADEMIA ŻYCIA przyjęła pierwszych uczestników w marcu 2014r. Do tej pory skorzystało z niej 15 osób z całej Polski. Na półmetku jest kolejna 8 śmiałków, a kolejna nabór rekrutacyjny właśnie trwa.

Zainteresowani proszeni są o kontakt z Karolem Włodarczykiem z Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ - tel. 63 211 22 19, k.wlodarczyk@podajdalej.org.pl, a więcej szczegółów można znaleźć na www.akademiazycia.org

  • zwyc1
  • zwyc2
  • zwyc3
  • zwyc4